Pomníky, sochy:

 

Socha pohanského boha Radegasta

     Radegast - bůh hojnosti, úrody a slunce - byl vytvořen z umělého kamene frenštátským rodákem, sochařem Albínem Poláškem. Radegasta věnoval autor Pohorské jednotě Radhošť, což byl první český turistický spolek v naší zemi. Socha byla odhalena 5. července 1931 v rámci Slovanské pouti. Socha má mužské tělo a lví hlavu, která je zdobena přilbicí s býčími rohy. V pravé ruce drží roh hojnosti a v levé ruce drží sekyru. Výška sochy je 3,2 m, s podstavcem ční do výše 4,7 m. Váží 1,4 tuny. Na tomto díle začal pracovat již v roce 1924 a vzniklo několik variant tohoto díla. Výsledný tvar vzniká v Praze roku 1930 v Novákově ateliéru. Zhotovil také dva třetinové modely, z nichž jeden je v současné době pražské zoologické zahradě. Již roku 1932 byla z rohu hojnosti ukradena kachna. Náročné restaurování proběhlo v letech 1980-1982, kdy K. Hořínek se svým synem z Olomouce vyspravil trhliny a vnitřek vylil betonem a vyztužil. Kopie sochy je umístěna na bájné hoře Radhošť a byla vytvořena 1998, když originál přestal odolávat drsným povětrnostním vlivům na temeni Radhoště a odvezen byl z Radhoště v květnu 1996. Novou sochu zhotovilo Kamenické a restaurátorské sdružení v Leskovci, úkolu se ujali J. Sobek a M. Zubíček pod vedením akademického sochaře M. Machaly. Pivovar Radegast, který jej má v logu, uhradil veškeré finanční náklady s novou sochou. Zrestaurovaný originál této sochy je umístěn ve vestibulu radnice na náměstí Míru ve Frenštátě p. R., kde byl umístěn po složitých jednáních z rozhodnutí Ministerstva kultury 3. listopadu 1998 a slavnostně odhalen 6. listopadu 1998

Strůjce svého osudu

     Socha Strůjce svého osudu aneb vytesej sám sebe je umístěna v malém parčíku v Horní ulici. Tato plastika je taktéž dílem sochaře Albína Poláška, který na této soše pracoval celý svůj život, neustále se k ní vracel. Její kopie zdobí mnoho středních škol v USA

Boj dobra se zlem

     Plastika z roku 1931 je umístěna před budovou Muzea v Horní ulici a je taktéž dílem Čechoameričana Albína Poláška. Bývá nazývána dalšími několika názvy: Slovan rvoucí se s germánským vlkem či Muž ve smrtelném zápase s vlkem, Odvěký souboj dobra se zlem nebo Boj o život. Na žulovém podstavci je nadživotní nahá socha muže zápasícího s vlkem, jemuž svírá oběma rukama chřtán. Pomník symbolicky připomíná oběti I. světové války. Na žulovém hranolu na čelní straně je nápis: „1914 – 1918 naše oběti posvěť tež vaši práci“. Dílo bylo odhaleno 28. 8. 1938 při příležitosti 20. Výročí Československé republiky. V roce 2013 doplněno o mramorové desky se jmény padlých vojáků za I. světové války.

Kašna se sochou Neptuna

     Kašna je umístěna na náměstí Míru a je charakteristickým urbanistickým prvkem v prostoru náměstí. Postava, znázorňující Neptuna (frenštátského Jonáše), stojí na mořském skalisku a oběma rukama svírá trojzubec. Tato socha pochází z roku 1840, kdy byl za purkmistra Koňakovského zřízen městský vodovod. V roce 2012 kašna prošla rekonstrukcí. Kašna spolu se skupinou lip a lípou Svobody z r. 1918 dotváří historické jádro města. V roce 1982 byl originál plastiky nahrazen  kopií. Originál sochy je umístěn v budově radnice, bývalý vchod do muzea.

Sousoší Cyrila a Metoděje

     Ze sochy vyzařuje bratrství a touha po sjednocení. Žilnaté ruce ukazují, že oba jsou muži práce. Pohanský bůžek u jejich nohou je obrazem poraženého pohanství. V rozevřené knize, kterou drží sv. Cyril, čteme hlaholským písmem počátek evangelia sv. Jana „Na počátku bylo slovo“. Sv. Metoděj ukazuje na písmo a pozdvihuje mezi glorioly trojramenný byzantský kříž. Obě postavy s obnaženými hlavami a v sandálech jsou přesně rozlišeny a charakterizovány a divákovi přiblíženy v účinné realitě.

     Sv. Cyril nezapře filozofa, mírně a soustředěně hledí ve svém mnišském hábitu. Jeho rysy jsou vzrušené a jeví stopy bolestí. Také arcibiskupská hodnost Metodějova je vyznačena bohatším rouchem.

     Kopie sousoší Cyrila a Metoděje od Albína Poláška je umístěna v radnici na náměstí. Originál z bronzu na vysokém žulovém podstavci se tyčí na Radhošti a je orientována směrem k východu, pohlíží na Radegasta na protější vyvýšenině a zároveň vítá příchozí lidi. Socha byla darována roku 1930 Matici radhošťské, která se zasloužila o vybudování kaple na Radhošti.

Pomník věnován památce Břetislava Bartoše

     Je umístěn poblíž hostince U Janíka na Horečkách. Na obdélné základně vyzděné z pískovcových kvádrů je ve středu osazena pamětní deska, po obou stranách jsou vysoké pilíře, na kterých jsou dva reliéfy: paleta se štětci a helma položená na vavřínové ratolesti. Pomník nechal postavit roku 1937 Okrašlovací spolek. Dílo vytvořil architekt B. Kupka a sochař M. Bublík z Valašského Meziříčí. Součástí areálu je je oplocená plošina s výhledem na město.

Pomník Josefa Jandy

     Reliéfní portrét je dílem sochaře Jana Knebla, pomník instalován v Jandově stromořadí v malém parku Okrašlovacím spolkem v roce 1933. Pomník byl dlouho poškozený a dočkal se rekonstrukce po roce 2010.

Pomník Josefa Kaluse

     Je umístěn v ulici 6. května v sídlišti Podříčí. Na zdi z režného zdiva je osazena bronzová busta na kamenné konzole, pod níž je kamenná deska s nápisem: Josef Kalus, básník Valašska, *16. 2. 1855, †11. 12. 1934. Pomník zhotovil J. Knebl na popud Okrašlovacího spolku v roce 1937.

Pomník Milana Balcara

     Je umístěn u říčky Lomné nedaleko „Tichavského“ mostu a je věnován památce hudebního skladatele Milana Balcara.

Pomník bývalého hřbitova

    Je umístěn vparku osvobození v místě bývalého hřbitova, Na balvanu je umístěna pamětní deska s daty k historii tohoto hřbitova.

Pamětní deska obětí II. sv. války s plastikou

     Je umístěna v budově radnice  u tříramenného schodiště. Původně zde bylo uvedeno 33 jmen, později doplněno na současných 48 jmen.

Pomník osvobození

     Je umístěn v parku osvobození v Rožnovské ulici a upomínal na ukončení II. světové války a osvobození naší vlasti. V současné době je text na pomníku nečitelný a pomník je delší dobu neudržovaný.